FOUNDATION CLASS

 

Foundation Class, dünya standartlarında dans eğitiminin ilk ve en büyük adımıdır. Foundation’ların öğretildiği ve çalışmaların farklı alanlarda temeller üzerine gerçekleştirildiği derslerdir.
Dansın tuğlalarıdır, sağlam bir dans eğitiminde mutlaka alınması gerekir.


POPPING

Popping, 1970’li yıllarda Kaliforniya’da ortaya çıkan Funk dansının bir türüdür. Dansçının kaslarını ani bir şekilde kasıp gevşetmesiyle vücudunda oluşturduğu sarsıntılarla ritme uygun şekilde yapılan bir sokak dansı türüdür.

DANCEHALL

Dancehall, kökenini Jamaika’dan alan 1970’lerde ortaya çıkmış bir dans türüdür. Attitude ve enerji odaklı, sokak partilerinde spontane gelişen hareketlere verilen isimlerle dancehall kültürü zenginleşmiş ve farklı kültürlerde ve Avrupa’da benimsenmiş günümüzde tarzlara ayrılmış çok geniş bir dans alanıdır.

HOUSE DANCE

House Dance, 1970’lerin sonunda 1980’lerin başında Chicago ve New York’ta Underground Club’larda ortaya çıkmıştır. Tap, African dance, Latin dance, and dövüş sanatlarından etkilenerek oluşmuştur bir dans türüdür. House Dance özgürlük, doğaçlama, müziği hissetme kavramları ile bğtünleşmiştir.

VOGUE DANCE

Vogue Dance, 1980’lerde Harlem Ballroom sahnesinde gelişmiş bir modern house dance’tir. Vogue Dance bir podyum modelinden karakterize edilmiştir. Hareketler temelde; açısal, çizgisel pozlar, düz kollar ve bacaklardan oluşur.

WAACKING DANCE

Waacking, New York and Los Angeles’ta 1970’lerde Disko kültürünün popüler olduğu zamanlarda Club’larda ortaya çıkmıştır. “Waving arms” anlamına gelen Waack, Lamont Peterson, Mickey Lord, Blinky ile başlamış olan Waacking kol kombinasyonları ve pozlara dayanır.

AFRO DANCE

Afro Dance, Afrika’da ortaya çıkmış, gelenekselleşmiş bir dans türüdür. Farklı merkezlere odaklanarak yapılması ve büyük ölçüde vücut kontrolü gerektirmesiyle polisentrik bir dans alanıdır. Farklı kültürlerde benimsenmesiyle bu alanda farklı hareketler ve stiller ortaya çıkmıştır.